WPML_EXPORT - en to pl translation catalogue (617 entries)

en: "%s" shipping class cost in %s
pl: Koszt wysyłki klasy "%s" w %s

en: %1$d %2$s are missing translations.
pl: Brakuje tłumaczeń dla %1$d %2$s.

en: %1$d %2$s is missing translations.
pl: Brakuje tłumaczeń dla %1$d %2$s.

en: %1$d %2$s translation missing.
pl: Brakuje %1$d tłumaczenia %2$s.

en: %1$d %2$s translations missing.
pl: Brakuje %1$d tłumaczeń %2$s.

en: %1$s  is installed, but with incorrect version. You need %1$s %2$s or higher.
pl: Zainstalowano %1$s w niewłaściwej wersji. Potrzebujesz %1$s %2$s lub nowszej.

en: %d items
pl: %d elementów

en: %d products left
pl: Zostało %d produktów

en: %s do not require translation.
pl: %s nie wymagają tłumaczenia.

en: %s is currently translating all your products automatically.
pl: %s aktualnie tłumaczy wszystkie Twoje produkty automatycznie.

en: %s is either not installed or not active.
pl: Wtyczka %s nie została zainstalowana albo nie jest włączona.

en: %s is installed and active.
pl: Wtyczka %s została zainstalowana i uruchomiona.

en: %s is not active.
pl: Wtyczka %s nie jest uruchomiona.

en: %s is not required in order to run WooCommerce Multilingual but it’s recommended if you want to use separate product images and galleries for different languages.
pl: Wtyczka %s nie jest wymagana do działania WooCommerce Multilingual, ale jest zalecana, jeżeli chcesz korzystać z osobnych zdjęć i galerii produktu dla różnych języków.

en: %s is not set up.
pl: Nie ustawiono %s.

en: %s is set up.
pl: Ustawiono %s.

en: %s translation
pl: Tłumaczenie %s

en: (Space)
pl: (Spacja)

en: (previous value: %s)
pl: (poprzednia wartość: %s)

en: -- Choose a widget area --
pl: -- Wybierz obszar widżetu --

en: --Attribute--
pl: --Atrybut--

en: --Taxonomy--
pl: --Taksonomia--

en: 1454.07 &raquo; 1450 when set to 10
pl: 1454.07 &raquo; 1450, kiedy ustawiono na 10

en: 1454.07 &raquo; 1454 when set to 1
pl: 1454.07 &raquo; 1454, kiedy ustawiono na 1

en: 1454.07 &raquo; 1500 when set to 100
pl: 1454.07 &raquo; 1500, kiedy ustawiono na 100

en: <strong>WooCommerce Translation Available</strong> &#8211; Install or update your <code>%1$s</code> translations to version <code>%2$s</code>.
pl: <strong>Dostępne tłumaczenie WooCommerce </strong> &#8211; Zainstaluj, aby zaktualizować swoje tłumaczenia <code>%1$s</code> do wersji <code>%2$s</code>.

en: API key (required)
pl: Klucz API (wymagany)

en: Account settings
pl: Ustawienia konta

en: Action
pl: Działanie

en: Action failed. Please refresh the page and retry.
pl: Działanie nie powiodło się. Odśwież stronę i spróbuj ponownie.

en: Actions
pl: Akcje

en: Add Currencies
pl: Dodaj waluty

en: Add a new currency switcher to a widget area
pl: Dodaj nowy przełącznik waluty do obszaru widżetu

en: Add currency
pl: Dodaj walutę

en: Add new currency
pl: Dodaj nową walutę

en: Add separate download files for translations when translating products
pl: Dodaj osobne pliki do pobierania do tłumaczeń podczas tłumaczenia produktów

en: Add separate download files for translations when you translate this product
pl: Dodaj osobne pliki do pobrania do tłumaczeń podczas tłumaczenia tego produktu

en: Add translation
pl: Dodaj tłumaczenie

en: Additional CSS
pl: Dodatkowy CSS

en: All %1$s have the same %2$s assignments.
pl: Wszystkie %1$s mają te same przypisania %2$s.

en: All %s are translated.
pl: Wszystkie %s zostały przetłumaczone.

en: All Accounts
pl: Wszystkie rachunki

en: All categories
pl: Wszystkie kategorie

en: All countries
pl: Wszystkie kraje

en: All countries except
pl: Wszystkie kraje z wyjątkiem

en: All countries except...
pl: Wszystkie kraje z wyjątkiem...

en: All countries except:
pl: Wszystkie kraje z wyjątkiem:

en: All currency switchers in your site are affected by the settings in this section.
pl: Ustawienia w tej sekcji wpływają na wszystkie przełączniki waluty na Twojej stronie.

en: All in selected currency
pl: Wszystko w wybranej walucie

en: All languages
pl: Wszystkie języki

en: All statuses
pl: Wszystkie statusy

en: All store pages must be translated in the languages configured on the site.
pl: Wszystkie strony sklepu należy przetłumaczyć na języki skonfigurowane dla tej witryny.

en: All the products will be removed from the current order in order to change the currency
pl: Wszystkie produkty zostaną usunięte z bieżącego zamówienia w celu zmiany waluty

en: All the products will be removed from the current order in order to change the language
pl: Wszystkie produkty zostaną usunięte z bieżącego zamówienia w celu zmiany języka

en: All translation statuses
pl: Wszystkie statusy tłumaczeń

en: Allowed HTML tags: <img> <span> <u> <strong> <em>
pl: Dopuszczalne znaczniki HTML: <img> <span> <u> <strong> <em>

en: Apply
pl: Zastosuj

en: At least one currency must be enabled for this language!
pl: Co najmniej jedna waluta musi być włączona dla tego języka!

en: At least one of these fields is required: title, content or excerpt
pl: Co najmniej jedno z tych pól jest wymagane: tytuł, treść lub streszczenie

en: Attribute Slug
pl: Slug atrybutu

en: Attribute slug: %s
pl: Slug atrybutu: %s

en: Attributes
pl: Atrybuty

en: Automatic Exchange Rates
pl: Automatyczne kursy wymiany

en: Autosubtract amount
pl: Kwota odejmowana automatycznie

en: Available parameters
pl: Dostępne parametry

en: Bank Account
pl: Rachunek bankowy

en: Because this site uses the default permalink structure, you cannot use slug translation for product permalinks.
pl: Ponieważ ta witryna wykorzystuje domyślną strukturę odnośników stałych, nie możesz korzystać z tłumaczenia slugów dla odnośników stałych do produktów.

en: Blue
pl: Niebieski

en: Booking currency
pl: Waluta rezerwacji

en: Bookings
pl: Rezerwacje

en: Border
pl: Ramka

en: Button text
pl: Tekst przycisku

en: By default, show reviews in all languages
pl: Domyślnie wyświetlaj opinie we wszystkich językach

en: Caching may cause currency display issues for your customers if you are using the multi-currency feature.
pl: Stosowanie pamięci podręcznej może spowodować problemy z wyświetlaniem walut po stronie Twoich klientów, jeżeli korzystasz z funkcji wielu walut.

en: Calculate costs in other currencies automatically
pl: Automatycznie wyliczaj koszty w innych walutach

en: Calculate prices in other currencies automatically
pl: Automatycznie oblicz ceny w innych walutach

en: Calculate shipping costs in other currencies automatically
pl: Automatycznie oblicz koszty wysyłki w innych walutach

en: Cancel
pl: Anuluj

en: Cancel (stay with the Translation Editor)
pl: Anuluj (korzystaj z Edytora Tłumaczeń)

en: Cannot get exchange rates. Connection failed.
pl: Nie można pobrać kursów wymiany. Awaria połączenia.

en: Cart
pl: Koszyk

en: Categories
pl: Kategorie

en: Change Password
pl: Zmień hasło

en: Change default language
pl: Zmień język domyślny

en: Changes in these translations will affect terms in general! ( Not only for this product )
pl: Zmiany w tych tłumaczeniach ogólnie wpłyną na frazy! (Nie tylko dla tego produktu)

en: Checkout
pl: Do kasy

en: Checkout &rarr; Pay
pl: Do kasy &rarr; Zapłać

en: Choose Option
pl: Wybierz opcję

en: Choose a file
pl: Wybierz plik

en: Choose if you need multiple currencies
pl: Zdecydować, czy potrzebujesz wielu walut

en: Choose which attributes to make translatable
pl: Wybrać, które atrybuty mają być przetłumaczalne

en: Choosing if you need multiple currencies
pl: Określenie, czy potrzebujesz wielu walut

en: Choosing which attributes to make translatable
pl: Wskazanie, które atrybuty będą przetłumaczalne

en: Clear all colors
pl: Wyczyść wszystkie kolory

en: Clear list
pl: Wyczyść listę

en: Click to see the prices in the other currencies as they are currently shown on the front end.
pl: Kliknij, aby wyświetlić ceny w innych walutach tak, jak są aktualnie wyświetlane po stronie klienta.

en: Client Location
pl: Lokalizacja klienta

en: Close setup
pl: Zamknij instalację

en: Collapse
pl: Zwiń

en: Color theme
pl: Motyw koloru

en: Composite Products ( Components )
pl: Wyroby złożone (Elementy składowe)

en: Composite Products ( Scenarios )
pl: Produkty złożone (scenariusze)

en: Configuration Warnings
pl: Ostrzeżenia konfiguracji

en: Configure multi-currency for multilingual sites
pl: Skonfiguruj wiele walut dla stron wielojęzycznych

en: Configure multi-currency mode
pl: Skonfiguruj tryb wielowalutowy

en: Configure per country availability for this payment gateway
pl: Skonfiguruj dostępność dla każdego kraju dla tej bramy płatności

en: Configure products slug translation
pl: Skonfiguruj tłumaczenia slugów produktów

en: Configure specific product properties that should be synced to translations.
pl: Skonfiguruj konkretne właściwości produktu, które należy zsynchronizować z tłumaczeniami.

en: Configure thumbnail and gallery synchronization to translations.
pl: Skonfiguruj synchronizację miniatury i galerii z tłumaczeniami.

en: Congrats! You've just earned some money using WooCommerce Multilingual.
pl: Gratulacje! Właśnie zarobiłeś/aś pieniądze korzystając z WooCommerce Multilingual.

en: Content
pl: Treść

en: Content / Description
pl: Zawartość / Opis

en: Continue
pl: Dalej

en: Core
pl: Podstawa

en: Costs and values in custom currencies
pl: Koszty i wartości w walutach niestandardowych

en: Country availability
pl: Dostępność w krajach

en: Create missing translations
pl: Utwórz brakujące tłumaczenia

en: Currencies
pl: Waluty

en: Currencies order updated
pl: Zaktualizowano kolejność walut

en: Currencies to display for each language
pl: Waluty do wyświetlenia w każdym języku

en: Currency
pl: Waluta

en: Currency - no orders found
pl: Waluta - nie znaleziono zamówień

en: Currency Position
pl: Pozycja waluty

en: Currency Preview
pl: Podgląd waluty

en: Currency available in
pl: Waluta dostępna w

en: Currency settings for %s
pl: Ustawienia waluty dla %s

en: Currency switcher
pl: Przełącznik walut

en: Currency switcher colors
pl: Kolory przełącznika waluty

en: Currency switcher options
pl: Opcje przełącznika walut

en: Currency switcher preview
pl: Podgląd przełącznika walut

en: Currency switcher style
pl: Styl przełącznika walut

en: Current currency background color
pl: Kolor tła bieżącej waluty

en: Current currency font color
pl: Kolor czcionki bieżącej waluty

en: Current page
pl: Bieżąca strona

en: Currently, there are %s variations that need to be created.
pl: Aktualnie konieczne jest stworzenie %s wariantów.

en: Custom
pl: Niestandardowy

en: Custom Fields
pl: Własne pola

en: Custom Product attributes
pl: Niestandardowe atrybuty produktu

en: Custom Tabs
pl: Zakładki niestandardowe

en: Custom Taxonomies
pl: Taksonomie niestandardowe

en: Custom field %s configuration from wpml-config.xml file was altered!
pl: Zmieniono konfigurację pola personalizacji %s w pliku wpml-config.xml!

en: Custom settings for %s
pl: Ustawienia niestandardowe dla %s

en: Custom taxonomy %s configuration from wpml-config.xml file was altered!
pl: Zmieniono konfigurację taksonomii spersonalizowanej %s w pliku wpml-config.xml!

en: Custom type %s configuration from wpml-config.xml file was altered!
pl: Zmieniono konfigurację typu spersonalizowanego %s w pliku wpml-config.xml!

en: Customize the currency switcher
pl: Spersonalizuj przełącznik waluty

en: Daily
pl: Codziennie

en: Date
pl: Data

en: Decimal Separator
pl: Separator dziesiętny

en: Default currency
pl: Waluta domyślna

[ctx: Default taxonomies must be translatable: 1/6]
en: Some taxonomies in your site are forced to be untranslatable. This is causing a problem when you're trying to run a multilingual WooCommerce site.
pl: Niektóre taksonomie w Twojej witrynie są w sposób wymuszony nieprzetłumaczalne. Powoduje to problemy, kiedy próbujesz uruchomić wielojęzyczną witrynę WooCommerce.

[ctx: Default taxonomies must be translatable: 2/6]
en: A plugin or the theme are probably doing this.
pl: Jest to prawdopodobnie powodowane przez wtyczkę lub motyw.

[ctx: Default taxonomies must be translatable: 3/6]
en: What you can do:
pl: Oto, co możesz zrobić:

[ctx: Default taxonomies must be translatable: 4/6]
en: 1. Temporarily disable plugins and see if this message disappears.
pl: 1. Tymczasowo wyłącz wtyczki, aby sprawdzić, czy ten komunikat zniknie.

[ctx: Default taxonomies must be translatable: 5/6]
en: 2. Temporarily switch the theme and see if this message disappears.
pl: 2. Tymczasowo zmień motyw, aby sprawdzić, czy ten komunikat zniknie.

[ctx: Default taxonomies must be translatable: 6/6]
en: It's best to contact %s, tell that you're getting this message and offer to send a Duplicator copy of the site. We will work with the theme/plugin author and fix the problem for good. In the meanwhile, we'll give you a temporary solution, so you're not stuck.
pl: Najlepiej jest skontaktować się z %s, powiedzieć im, że otrzymujesz ten komunikat i zaproponować przesłanie kopii Duplikatora witryny. Będziemy pracować z autorem motywu/wtyczki i naprawimy ten problem na dobre. A na ten czas przedstawiamy rozwiązanie tymczasowe, aby nie trzymać Cię w miejscu.

en: Default: %name% (%1$symbol%) - %2$code%
pl: Domyślnie: %name% (%1$symbol%) - %2$code%

en: Define how to display product reviews on the product page by default. The customer will be still able to filter reviews by language.
pl: Zdefiniuj domyślny sposób wyświetlania opinii o produkcie na stronie produktu. Klient będzie nadal miał możliwość filtrowania opinii według języka.

en: Delete
pl: Usuń

en: Description
pl: Opis

en: Determined automatically based on exchange rate
pl: Ustalone automatycznie w oparciu o kurs wymiany

en: Disable %1$s for %2$s
pl: Wyłącz %1$s dla %2$s

en: Disabled
pl: Wyłączone

en: Dismiss
pl: Porzuć

en: Display original images on the translated product front page if images not specified
pl: Wyświetlaj oryginalne obrazy na przetłumaczonej pierwszej stronie produktu, jeżeli nie wskazano obrazów.

en: Done!
pl: Gotowe!

en: Down
pl: W dół

en: Download Files
pl: Pobierz pliki

en: Download Files for Variation #%s
pl: Pobierz pliki dla wariantu #%s

en: Download WooCommerce
pl: Pobierz WooCommerce

en: Downloading translations... Please don't close this page.
pl: Pobieranie tłumaczeń... Nie zamykaj tej strony.

en: Draft
pl: Kopia robocza

en: Drag and drop the currencies to change their order
pl: Przeciągnij i upuść waluty, aby zmienić ich kolejność

en: Duplicate terms ( please select attribute ):
pl: Powielone pojęcia ( wybierz atrybut ):

en: Edit
pl: Edycja

en: Edit %s Currency Switcher
pl: Edytuj przełącznik waluty %s

en: Edit My Address
pl: Edytuj adres

en: Edit Product Currency Switcher
pl: Edytuj przełącznik waluty produktu

en: Edit currency switcher
pl: Edytuj przełącznik waluty

en: Edit this item
pl: Edytuj ten element

en: Edit this item inline
pl: Edytuj ten element w tekście

en: Edit this product translation
pl: Edytuj tłumaczenie tego produktu

en: Edit translation
pl: Edytuj tłumaczenie

en: Enable %1$s for %2$s
pl: Włącz %1$s dla %2$s

en: Enable Multiple Currencies
pl: Włącz obsługę wielu walut

en: Enable automatic exchange rates
pl: Włącz automatyczne kursy wymiany

en: Enable costs in custom currencies
pl: Włącz koszty w walutach niestandardowych

en: Enable the multi-currency mode
pl: Włącz tryb obsługi wielu walut

en: Enable this if you want to translate attribute values with Woocommerce Multilingual
pl: Włącz tę opcję, jeżeli chcesz tłumaczyć wartości atrybutów za pomocą WooCommerce Multilingual

en: Enable/disable
pl: Włącz/wyłącz

en: Endpoint: %s
pl: Punkt końcowy: %s

en: Enter API key
pl: Wpisz klucz API

en: Enter prices in other currencies
pl: Wpisz ceny w innych walutach

en: Excerpt
pl: Streszczenie

en: Exchange Rate
pl: Kurs wymiany

en: Exchange rate = %s exchange rate x (1 + lifting charge / 100)
pl: Kurs wymiany = %s kurs wymiany x (1 + prowizja / 100)

en: Exchange rate updated automatically from %s
pl: Kurs wymiany zaktualizowano automatycznie z %s

en: Exchange rates source
pl: Źródło kursów wymiany

en: Exchange rates updated successfully
pl: Pomyślnie zaktualizowano kursy wymiany

en: Existing translations and variations associated will be deleted.
pl: Istniejące tłumaczenia i skojarzone z nimi warianty zostaną usunięte.

en: External Product
pl: Produkt zewnętrzny

en: File URL
pl: URL pliku

en: Filter
pl: Filtr

en: Fix product_type taxonomy terms
pl: Napraw pojęcia taksonomii product_type

en: Fix translated variations relationships
pl: Napraw relacje przetłumaczonych wariantów

en: Fixer.io API key
pl: klucz API Fixer.io

en: For 1454.07, when the increment for the nearest integer is 100 and the auto-subtract amount is 1, the resulting amount is 1499.
pl: W przypadku 1454,07, kiedy postąpienie do najbliższej liczby całkowitej wynosi 100, a automatycznie odejmowana kwota to 1, kwota ostateczna to 1499.

en: For your convenience, we've marked items that require your attention with a notice icon. You can see a list of everything that you should complete in the %1$sStatus%2$s tab.
pl: Dla Twojej wygody oznaczyliśmy elementy wymagające Twojej uwagi ikonami powiadomienia. Możesz wyświetlić listę wszystkiego, co musisz skończyć w zakładce %1$sStatus%2$s

en: From&hellip;
pl: Od&hellip;

en: Get WPML
pl: Pobierz WPML

en: Get WPML String Translation
pl: Pobierz Tłumaczenie Fraz WPML

en: Get WPML Translation Management
pl: Pobierz Zarządzanie Tłumaczeniami WPML

en: Give us <span class="rating">5.0 <i class="otgs-ico-star"></i></span> review now.
pl: Daj nam teraz ocenę <span class="rating">5.0 <i class="otgs-ico-star"></i></span>.

en: Global Attributes
pl: Atrybuty globalne

en: Go to the first page
pl: Powrót na pierwszą stronę

en: Go to the last page
pl: Przejdź do ostatniej strony

en: Go to the next page
pl: Przejdź do następnej strony

en: Go to the previous page
pl: Powrót do poprzedniej strony

en: Gray
pl: Szary

en: Great! Now you can use Geolocation to determine default currency for chosen languages. You can edit that key in
pl: Świetnie! Teraz możesz korzystać z geolokalizacji do określania domyślnej waluty dla wybranych języków. Ten klucz można edytować w

en: Heading
pl: Nagłówek

en: Here you can set different prices for the %s in multiple currencies:
pl: Tutaj możesz ustawić różne ceny %s w wielu walutach:

en: Hide
pl: Ukryj

en: Hide This Message
pl: Ukryj tę wiadomość

en: Hide prices in other currencies
pl: Ukryj ceny w innych walutach

en: Hourly
pl: Co godzinę

en: Hover
pl: Najedź

en: How do you feel getting your very first order in foreign language or currency?
pl: Jak się czujesz, otrzymawszy pierwsze zamówienie w obcym języku lub walucie?

en: How do you want to translate and display your products in secondary languages?
pl: Jak chcesz tłumaczyć i wyświetlać swoje produkty w językach pomocniczych?

en: How to translate attributes
pl: Jak przetłumaczyć atrybuty

en: How to translate product categories
pl: Jak przetłumaczyć kategorie produktów

en: How to translate this?
pl: Jak to przetłumaczyć?

en: I'll choose which products to translate. If products don't have translations, %1$sshow them as untranslated%2$s.
pl: Wybiorę produkty do tłumaczenia. Jeżeli produkty nie mają tłumaczeń, %1$swyświetl je bez tłumaczenia%2$s.

en: I'll choose which products to translate. Only show translated products.
pl: Wybiorę, które produkty należy tłumaczyć. Wyświetlaj tylko przetłumaczone produkty.

en: I'll do the setup later
pl: Wprowadzę ustawienia później

en: If you are using a page builder to design WooCommerce products, you should only use WPML's Translation Editor.
pl: Jeżeli do projektowania produktów WooCommerce używasz programu do tworzenia stron, korzystaj wyłącznie z Edytora tłumaczeń WPML.

en: If you are using downloadable products, you can choose to have their paths\n                                            synchronized, or seperate for each language.
pl: Jeżeli korzystasz z produktów do pobrania, możesz wybrać, aby ich ścieżki\n były zsynchronizowane albo osobne dla każdego języka.

en: Image
pl: Obraz

en: Images
pl: Obrazy

en: In order to edit custom attributes you need to use the <a href="%s">custom product translation editor</a>
pl: Aby edytować atrybuty niestandardowe, musisz użyć <a href="%s">edytora tłumaczenia produktu niestandardowego</a>

en: Increment for nearest integer
pl: Zwiększenie dla najbliższej liczby całkowitej

en: Install WooCommerce Pages
pl: Zainstaluj strony WooCommerce

en: Install missing WooCommerce pages and create translations.
pl: Zainstaluj brakujące strony WooCommerce i stwórz tłumaczenia.

en: Introduction
pl: Wprowadzenie

en: Invalid currency parameter: "%s"
pl: Nieprawidłowy parametr waluty: "%s"

en: Invalid language parameter: "%s"
pl: Nieprawidłowy parametr języka: "%s"

en: Invalid nonce
pl: Nieprawidłowy identyfikator jednorazowy

en: Invalid taxonomy %s
pl: Błędna taksonomia %s

en: Keep
pl: Zachowaj

en: Keep %s
pl: Zachowaj %s

en: Keep using %s
pl: Nadal korzystaj z %s

en: Label
pl: etykieta

en: Language
pl: Język

en: Last Modified
pl: Ostatnia modyfikacja

en: Last updated: %s
pl: Ostatnia aktualizacja: %s

en: Later
pl: Później

en: Learn how to turn your e-commerce site multilingual
pl: Zobacz, jak możesz zmienić swoją stronę e-handlową w wielojęzyczną

en: Learn more
pl: Dowiedz się więcej

en: Left
pl: Do lewej

en: Left with space
pl: Z lewej ze spacją

en: Let's continue
pl: Dalej

en: Let's turn your WooCommerce shop multilingual
pl: Zmieńmy Twój sklep WooCommerce na wielojęzyczny.

en: Lifting charge
pl: Prowizja

en: Live Publishable Key
pl: Czynny klucz publiczny

en: Live Secret Key
pl: Czynny klucz tajny

en: Loading ...
pl: Wczytywanie...

en: Location based
pl: Na podstawie lokalizacji

en: Logout
pl: Wylogowanie

en: Looks like you are upgrading from a previous version of WooCommerce Multilingual. Would you like to automatically create translated variations and images?
pl: Wygląda na to, że ulepszasz poprzednią wersję WooCommerce Mutlilingual. Czy chcesz automatycznie utworzyć przetłumaczone warianty i obrazy?

en: Lost Password
pl: Nie pamiętam hasła

en: Manually
pl: Ręcznie

en: MaxMind Geolocation Integration documentation.
pl: dokumentacja integracji MaxMind Geolocation.

en: MaxMind Licence Key
pl: Klucz licencji MaxMind

en: Monthly on the
pl: Raz w miesiącu

en: Monthly on the %s
pl: Co miesiąc %s

en: More details
pl: Więcej szczegółów

en: Multi-currency
pl: Obsługa wielu walut

en: Multi-currency is enabled, but no secondary currencies have been set. %1$sAdd secondary currency%2$s.
pl: Włączono obsługę wielu walut, ale nie ustawiono żadnych walut pomocniczych. %1$sDodaj walutę pomocniczą%2$s.

en: Multi-currency is not enabled.
pl: Nie włączono obsługi wielu walut.

en: Multi-currency settings
pl: Ustawienia wielu walut

en: Multilingual Content Setup
pl: Ustawienia zawartości wielojęzycznej

en: Multiple Currencies
pl: Wiele walut

en: My Account
pl: Moje konto

en: N/A
pl: N/D

en: Name
pl: Nazwa

en: Native WooCommerce product editing screen
pl: Wbudowany ekran edycji produktu WooCommerce

en: Nearest
pl: Najbliższe

en: Needs updating
pl: Wymaga aktualizacji

en: New Widget Area Currency Switcher
pl: Nowy przełącznik waluty w obszarze widżetu

en: No - dismiss
pl: Nie - pomiń

en: No products found
pl: Nie znaleziono produktu

en: No shipping class cost in %s
pl: Brak klasy kosztów wysyłki w %s

en: Normal
pl: Normalny

en: Not sure which option to choose? Read about %1$spotential issues when switching languages and currencies while the cart has items%2$s.
pl: Nie wiesz, którą opcję wybrać? Przeczytaj o %1$spotencjalnych problemach przy przełączaniu języków i walut, kiedy koszyk zawiera produkty%2$s.

en: Not translated or needs updating
pl: Nieprzetłumaczone lub wymaga aktualizacji

en: Not yet supported
pl: Jeszcze nieobsługiwane

en: Number of Decimals
pl: Liczba miejsc po przecinku

en: OK (translate with the WordPress editor)
pl: OK (przetłumacz za pomocą edytora WordPressa)

en: One or more WooCommerce pages have not been created.
pl: Nie utworzono jednej lub więcej stron WooCommerce.

en: Only numeric
pl: Tylko liczby

en: Options
pl: Opcje

en: Order Received
pl: Przyjęto zamówienie

en: Order currency:
pl: Waluta zamówienia:

en: Order of currencies
pl: Kolejność walut

en: Original
pl: Oryginalny

en: Original Slug
pl: Oryginalny slug

en: Original language
pl: Język oryginalny

en: Other currency background color
pl: Kolor tła inne waluty

en: Other currency font color
pl: Kolor czcionki innej waluty

en: Parent product: %s
pl: Produkt nadrzędny: %s

en: PayPal Email
pl: E-mail PayPal

en: Payment Gateways
pl: Sposoby płatności

en: Pending
pl: Oczekuje

en: Permalink settings
pl: Ustawienia permalinku

en: Person Type Name
pl: Nazwa rodzaju osób

en: Person Types
pl: Rodzaje osób

en: Please add another currency to fully utilize multi-currency mode. If you do not need multiple currencies, you can disable this setting to improve your site's performance.
pl: Dodaj kolejną walutę, aby w pełni wykorzystać tryb wielowalutowy. Jeżeli nie potrzebujesz wielu walut, możesz wyłączyć to ustawienie, aby poprawić wydajność swojej witryny.

en: Please choose a different permalink structure or disable slug translation.
pl: Wybierz inną strukturę odnośników stałych lub wyłącz tłumaczenie slugów.

en: Please enter a valid number
pl: Wpisz prawidłową liczbę

en: Please enter in a value less than the regular price
pl: Wpisz wartość mniejszą niż standardowa cena

en: Please go to the %1$s and fill in your %2$s.
pl: Przejdź do %1$s i wypełnij %2$s.

en: Please make a backup of your database before you start the synchronization
pl: Wykonaj kopię zapasową swojej bazy danych przed rozpoczęciem synchronizacji

en: Please note that the payment will be made in %1$s. %2$s will be debited from your account.
pl: Przypominamy, że płatność zostanie pobrana w %1$s. Kwota %2$s zostanie pobrana z Twojego rachunku.

en: Plugins Status
pl: Stan wtyczki

en: Position
pl: Położenie

en: Prepare your WooCommerce store to run multilingual!
pl: Przygotuj swój sklep WooCommerce na wielojęzyczność!

en: Preview
pl: Podgląd

en: Private
pl: Prywatne

en: Proceed
pl: Kontynuuj

en: Product
pl: Produkt

en: Product Add-ons Group "%s"
pl: Grupa dodatków do produktów "%s"

en: Product Attribute Base
pl: Baza atrybutów produktu

en: Product Base
pl: Baza produktów

en: Product Bundles
pl: Pakiety produktów

en: Product Category Base
pl: Baza kategorii produktów

en: Product Shop Base
pl: Baza sklepu z produktami

en: Product Tag Base
pl: Baza etykiet produktów

en: Product Translation Interface
pl: Interfejs tłumaczenia produktu

en: Product attribute base
pl: Baza atrybutów produktów

en: Product base
pl: Baza produktów

en: Product category base
pl: Baza kategorii produktów

en: Product not found: %d
pl: Nie znaleziono produktu: %d

en: Product page Currency Switcher
pl: Przełącznik waluty strony produktu

en: Product reviews
pl: Opinie o produktach

en: Product tabs
pl: Zakładki produktów

en: Product tag base
pl: Baza etykiet produktów

en: Product url
pl: URL produktu

en: Products
pl: Produkty

en: Products Download Files
pl: Pliki produktu do pobrania

en: Products Media Synchronization
pl: Synchronizacja multimediów produktu

en: Products Missing Translations
pl: Produkty bez tłumaczeń

en: Products Synchronization
pl: Synchronizacja produktów

en: Products before cart reset
pl: Produkty przed wyczyszczeniem koszyka

en: Products removed after switching to %s:
pl: Produkty usunięte po zmianie na %s:

en: Prompt for a confirmation and reset the cart
pl: Poproś o potwierdzenie i wyczyść koszyk

en: Published
pl: Opublikowany

en: Purchase note
pl: Powiadomienie o zakupie

en: Quick Edit
pl: Szybka edycja

en: Quick edit is disabled for product translations. It's recommended to use the %1$s for editing products translations. %2$s
pl: Szybka edycja jest wyłączona dla tłumaczeń produktów. Zalecamy korzystanie z %1$s do edycji tłumaczeń produktów. %2$s

en: Rate
pl: Kurs

en: Ready!
pl: Gotowe!

en: Register product reviews for translations
pl: Zarejestruj opinie o produkcie do tłumaczenia

en: Regular Price
pl: Cena normalna

en: Required plugins
pl: Wymagane wtyczki

en: Reset
pl: Resetuj

[ctx: Reset cart option warning 1]
en: Because of some elements in your site configuration, when the users switch the currency or the language on the front end, the cart content might not be synchronized correctly.
pl: Ze względu na niektóre elementy w konfiguracji Twojej witryny, kiedy użytkownicy przełączają walutę lub język po stronie klienta, zawartość koszyka może nie zostać poprawnie zsynchronizowana.

[ctx: Reset cart option warning 2]
en: It is recommended that you %s with the option to reset the cart in a situation like this.
pl: Zalecamy %s z opcją czyszczenia koszyka w sytuacjach takich jak ta.

en: Resources
pl: Zasoby

en: Resources Label
pl: Etykieta zasobów

en: Resources label
pl: Etykieta zasobów

en: Review WooCommerce Multilingual
pl: Oceń WooCommerce Multilingual

en: Right
pl: Do prawej

en: Right now, there are no products needing translation.
pl: W chwili obecnej żadne produkty nie wymagają tłumaczenia.

en: Right now, there are no taxonomy terms needing translation.
pl: Aktualnie wszystkie pojęcia taksonomii są przetłumaczone.

en: Right with space
pl: Z prawej ze spacją

en: Round the converted price to the closest integer. %se.g. 15.78 becomes 16.00
pl: Zaokrąglij przeliczoną cenę do najbliższej liczby całkowitej. %snp. 15,78 do 16,00

en: Rounding to the nearest integer
pl: Zaokrąglanie do najbliższej liczby całkowitej

en: Running WooCommerce multilingual with default language other than English.
pl: Uruchamianie WooCommerce Multilingual z domyślnym językiem innym niż angielski.

en: Sale Price
pl: Cena w wyprzedaży

en: Same as default currency
pl: Tak samo, jak w walucie domyślnej

en: Save
pl: Zapisz

en: Save changes
pl: Zapisz zmiany

en: Schedule
pl: Harmonogram

en: Scheduled
pl: Zaplanowany

en: Search
pl: Szukaj

en: Secondary currencies: %s
pl: Waluty dodatkowe: %s

en: Select Page
pl: Wybierz stronę

en: Select Translatable Attributes
pl: Wybierz przetłumaczalne atrybuty

en: Select a preset
pl: Wybierz preset

en: Select currency
pl: Wybierz walutę

en: Select the attribute to translate:
pl: Wybierz atrybut do tłumaczenia:

en: Select the taxonomy to translate:
pl: Wybierz taksonomię do tłumaczenia:

en: Set costs in other currencies manually
pl: Ustaw koszty w innych walutach ręcznie

en: Set dates
pl: Ustaw daty

en: Set different slugs in different languages for %s on WooCommerce Multilingual URLs translations page
pl: Ustaw różne slugi w różnych językach dla %s na stronie tłumaczeń URLi WooCommerce Multilingual

en: Set on %s
pl: Ustaw na %s

en: Set prices in other currencies manually
pl: Ustaw ceny w innych walutach ręcznie

en: Set shipping costs in other currencies manually
pl: Ustaw koszty wysyłki w innych walutach ręcznie

en: Set the currency in which your customer will see the final price when they checkout. Choose which accounts they will see in their payment message.
pl: Ustaw walutę, w której wyświetlana będzie ostateczna cena, kiedy Twój klient przejdzie do płatności. Wybierz, które rachunki zobaczy w wysłanej do niego wiadomości o płatności.

en: Settings
pl: Ustawienia

en: Setup Complete
pl: Instalacja zakończona

en: Shipping Classes
pl: Klasy wysyłki

en: Shop
pl: Sklep

en: Shop page
pl: Strona sklepu

en: Show
pl: Wyświetl

en: Show a currency selector on the product page template
pl: Wyświetl selektor waluty na szablonie strony produktu

en: Show all currencies
pl: Wyświetl wszystkie waluty

en: Show currencies based on
pl: Wyświetl waluty na podstawie

en: Show only products with custom prices in secondary currencies
pl: Wyświetl tylko produkty z niestandardowymi cenami w walutach dodatkowych

en: Show only reviews in %1$s (%2$s)
pl: Wyświetlaj wyłącznie recenzje w języku %1$s (%2$s)

en: Show reviews in all languages  (%s)
pl: Wyświetl opinie we wszystkich językach  (%s)

en: Shows a list of the products that existed in the cart before the cart is reset on the front end after switching the language or the currency. It will be hidden when there are no products to show.
pl: Wyświetla listę produktów, które znajdowały się w koszyku zanim został on wyczyszczony po stronie klienta i po przełączeniu języka lub waluty. Będzie ukryte w przypadku braku produktów do wyświetlenia.

en: Sign-up Fee
pl: Opłata rejestracyjna

en: Site Language
pl: Język witryny

en: Skip
pl: Pomiń

en: Slug type
pl: Rodzaj sluga

en: Some settings from the WooCommerce Multilingual wpml-config.xml file have been overwritten.
pl: Zmieniono niektóre ustawienia pliku wpml-config.xml dla WooCommerce Multilingual.

en: Some translated %1$s have different %2$s assignments.
pl: Niektóre przetłumaczone %1$s mają różne przypisania %2$s.

en: Specific countries
pl: Konkretne kraje

en: Start
pl: Rozpocznij

en: Start the Setup Wizard
pl: Uruchom Kreatora Instalacji

en: Status
pl: Stan

en: Store Pages
pl: Strony sklepu

en: Store URLs
pl: Adresy URL sklepu

en: Subscription Price
pl: Cena abonamentowa

en: Successfully updated %1$s for all translated %2$s.
pl: Pomyślnie zaktualizowano %1$s dla wszystkich przetłumaczonych %2$s.

en: Switch back to %s
pl: Przełącz z powrotem na %s

en: Switch to this currency when switching language in the front-end
pl: Zmień na tę walutę przy zmianie języka na ekranie użytkownika

en: Switching currencies when there are items in the cart
pl: Przełączanie walut, kiedy w koszyku znajdują się towary

en: Switching currency?
pl: Zmieniasz walutę?

en: Switching language?
pl: Przełączasz język?

en: Switching languages when there are items in the cart
pl: Przełączanie języków, kiedy w koszyku znajdują się towary

en: Sync product stock quantity and status ( synchronizing min stock between translations )
pl: Synchronizuj ilość i stan zapasu produktu ( synchronizacja min. zapasu pomiędzy tłumaczeniami )

en: Sync products "gallery images":
pl: Sychronizuj produkty "obrazy galerii":

en: Sync products and product taxonomies order.
pl: Synchronizuj kolejność produktów i taksonomii produktów.

en: Sync products categories (display type, thumbnail):
pl: Synchronizuj kategorie produktów (sposób wyświetlania, miniaturka):

en: Sync products variations:
pl: Synchronizuj warianty produktów:

en: Sync publishing date for translated products.
pl: Synchronizuj datę publikacji tłumaczonych produktów.

en: Sync removed product meta from original products to translations
pl: Synchronizuj metadane produktu usunięte z oryginalnych produktów z tłumaczeniami

en: Sync variables products
pl: Synchronizuj produkty zmiennych

en: Synchronization complete!
pl: Synchronizacja zakończona!

en: Synchronize %s assignment in content
pl: Synchronizuj przypisanie %s w zawartości

en: Synchronize attributes and update product variations
pl: Synchronizuj atrybuty i aktualizuj warianty produktów

en: Synchronize cart content when switching currencies
pl: Synchronizuj zawartość koszyka przy przełączaniu walut

en: Synchronize cart content when switching languages
pl: Synchronizuj zawartość koszyka przy przełączaniu języków

en: Tab Title
pl: Tytuł zakładki

en: Tags
pl: Tagi

en: Take this and edit
pl: Przyjmij i edytuj

en: Taxonomies Missing Translations
pl: Taksonomie bez tłumaczeń

en: Template for currency switcher
pl: Szablon przełącznika walut

en: Term not found: %d
pl: Nie znaleziono pojęcia: %d

en: Thank you for choosing WooCommerce Multilingual. We need to do a few upgrades to your site, so that it has everything needed to run multilingual.
pl: Dziękujemy za wybranie WooCommerce Multilingual. Musimy dokonać kilku ulepszeń w Twojej witrynie, dzięki czemu będzie ona zawierała wszystko do działania w wielu językach.

en: Thank you for using %1$sWooCommerce Multilingual%2$s! You can express your love and support by %3$s rating our plugin and saying that %4$sit works%5$s for you.
pl: Dziękujemy za korzystanie z %1$sWooCommerce Multilingual%2$s! Możesz wyrazić swoją sympatię za pomocą oceny %3$s naszej wtyczki i potwierdzenie, że u Ciebie %4$sdziała%5$s.

en: The WordPress Multilingual Plugin
pl: Wtyczka WordPress Multilingual

en: The changes you made will be lost if you navigate away from this page.
pl: Jeżeli opuścisz tę stronę, wprowadzone zmiany zostaną utracone.

en: The default currency was changed. In order to show accurate prices in all currencies, you need to update the exchange rates under the %1$sMulti-currency%2$s configuration.
pl: Zmieniono walutę domyślną. Musisz zaktualizować kursy wymiany za pomocą konfiguracji %1$sWielu walut%2$s, aby wyświetlane były właściwe ceny.

[ctx: The description for the field with minimal order amount in additional currency. The currency symbol will be added in place of %s specifier.]
en: The minimal order amount if customer choose %s as a purchase currency.
pl: Minimalna wartość zamówienia, jeżeli klient wybierze %s jako walutę zakupu.

[ctx: The description for the field with shipping cost in additional currency. The currency symbol will be added in place of %s specifier.]
en: The shipping cost if customer choose %s as a purchase currency.
pl: Koszt wysyłki, jeżeli klient wybierze %s jako walutę zakupu.

[ctx: The label for the field with minimal order amount in additional currency. The currency symbol will be added in place of %s specifier.]
en: Minimal order amount in %s
pl: Minimalna wartość zamówienia w %s

[ctx: The label for the field with shipping cost in additional currency. The currency symbol will be added in place of %s specifier.]
en: Cost in %s
pl: Koszt w %s

en: The lifting charge adjusts the exchange rate provided by the selected service before it is saved. The exchange rates displayed in the table above include the lifting charge.
pl: Prowizja dostosowuje kurs wymiany podany przez wybraną usługę zanim zostanie on zapisany. Kursy wymiany wyświetlane w powyższej tabeli zawierają prowizję.

en: The multi-currency mode cannot be enabled as a specific currency was not set. Go to the %1$sWooCommerce settings%2$s page and select the default currency for your store.
pl: Nie można włączyć trybu obsługi wielu walut, ponieważ nie ustawiono konkretnej waluty. Przejdź na stronę %1$sustawień WooCommerce %2$s i wybierz domyślną walutę dla swojego sklepu.

en: The recommended way is using the WPML Translation Editor. It is streamlined for making the translation process much easier while also providing a much better integration with various WooCommerce extensions.
pl: Zalecanym sposobem jest skorzystanie z Edytora Tłumaczeń WPML. Jest on zoptymalizowany, aby znacznie ułatwić proces tłumaczenia, gwarantując jednocześnie znacznie lepszą integrację z różnymi rozszerzeniami WooCommerce.

en: The recommended way to translate WooCommerce products is using the %1$sWooCommerce Multilingual products translation%2$s page.\n\t\t\t\t\tPlease use this page only for translating elements that are not available in the WooCommerce Multilingual products translation table.
pl: Zalecanym sposobem tłumaczenia produktów WooCommerce jest korzystanie ze strony %1$stłumaczeń produktów WooCommerce Multilingual %2$s page.\n\t\t\t\t\tKorzystaj z tej strony wyłącznie do tłumaczenia elementów, które nie są dostępne w tabeli tłumaczenia produktów WooCommerce Multilingual.

en: The resulting price will be an increment of this value after initial rounding.%se.g.:
pl: Uzyskana cena będzie zwiększeniem taj wartości po wstępnym zaokrągleniu.%snp.

en: The value to be subtracted from the amount obtained previously.
pl: Ta wartość zostanie odjęta od uprzednio uzyskanej kwoty.

en: There are no attributes defined
pl: Nie zdefiniowano żadnych atrybutów

en: There are no translatable product attributes defined
pl: Nie zdefiniowano żadnych przetłumaczalnych atrybutów produktu.

en: There are no translatable product custom taxonomies defined
pl: Brak zdefiniowanych przetłumaczalnych taksonomii niestandardowych produktu

en: There are some settings that require careful attention.
pl: Istnieje kilka ustawień, które wymagają bacznej uwagi.

en: These pages are currently being translated by translators via WPML:
pl: Te strony są aktualnie tłumaczone przez tłumaczy za pomocą WPML:

en: This action lets you automatically apply the %s taxonomy to your content in different  languages. It will scan the original content and apply the same taxonomy to translated content.
pl: Ta czynność umożliwia zastosowanie taksonomii %s do Twojej zawartości w różnych językach. Oryginalna zawartość zostanie przeskanowana, a następnie ta sama taksonomia zostanie zastosowana w zawartości przetłumaczonej.

en: This feature was disabled. Please enable %1$sWPML cookies%2$s to continue.
pl: Ta funkcja została wyłączona. Włącz %1$sWPML cookies%2$s, aby kontynuować.

en: This field is locked for editing because WPML will copy its value from the original language.
pl: Edycja tego pola została zablokowana, ponieważ WPML skopiuje jego wartość z języka źródłowego.

en: This gateway does not support %s. To show this gateway please select another currency.
pl: Ten sposób nie obsługuje %s. Aby wyświetlić ten sposób, wybierz inną walutę.

en: This is a translation of %1$s. Some of the fields are not editable. It's recommended to use the %2$s for translating products.
pl: To jest tłumaczenie %1$s. Niektóre z pól nie są edytowalne. Zalecamy korzystanie z %2$s do tłumaczenia produktów.

en: This may cause problems with URLs in different languages.
pl: Może to spowodować problemy z adresami URL w różnych językach.

en: This option is only available when using %1$sTranslate Everything%2$s mode. %3$sRead More →%4$s
pl: Ta opcja jest dostępne jedynie podczas korzystania z trybu %1$sTłumacz wszystko%2$s. %3$sCzytaj dalej →%4$s

en: This page allows you to translate all strings that are being used by WooCommerce in building different type of urls. Translating them enables you to have fully localized urls that match the language of the pages.
pl: Ta strona umożliwia Ci przetłumaczenie wszystkich fraz wykorzystywanych przez WooCommerce do budowania różnego rodzaju adresów URL. Tłumaczenie ich umożliwi Ci uzyskanie całkowicie zlokalizowanych adresów URL, zgodnych z językami stron.

en: This taxonomy does not require translation.
pl: Ta taksonomia nie wymaga tłumaczenia.

en: This taxonomy requires translation.
pl: Ta taksonomia wymaga tłumaczenia.

en: This translation job will no longer be assigned to you. Other translators will be able take it and continue the translation.
pl: To zlecenie tłumaczenia nie będzie już dłużej przypisane do Ciebie. Inni tłumacze będą mogli je przyjąć i kontynuować tłumaczenie.

en: This will allow you to set prices for products in different currencies. The prices can be determined based on a given exchange rate or set explicitly for specific products.
pl: Ta opcja umożliwi Ci podawanie cen produktów w różnych walutach. Ceny mogą być ustalane na podstawie danego kursu wymiany albo podawane bezpośrednio dla wybranych produktów.

en: This will automatically generate variations for translated products corresponding to recently translated attributes.
pl: Dzięki temu automatycznie zostaną wygenerowane warianty dla przetłumaczonych produktów zgodnie z ostatnio tłumaczonymi atrybutami.

en: Thousand Separator
pl: Separator tysięcy

en: Title
pl: Tytuł

en: To avoid this, set your cache plugin to not cache pages for visitors that have a cookie set in their browser.
pl: Aby tego uniknąć, ustaw swoją wtyczkę pamięci podręcznej tak, aby nie przechowywała stron w przypadku odwiedzających, którzy mają ustawiony plik cookie w swojej przeglądarce.

en: To change this later, go to %1$sWPML &raquo; Settings.%2$s
pl: Aby zmienić to później, przejdź do %1$sWPML &raquo; Ustawienia.%2$s

en: To configure how the %1$sWooCommerce products%2$s are translated, visit the WooCommerce Multilingual %3$ssettings%4$s page.
pl: Aby skonfigurować sposób tłumaczenia %1$sproduktów WooCommerce%2$s, przejdź do strony %3$sustawień%4$s  WooCommerce Multilingual.

en: To configure product taxonomies or attributes as translatable or not translatable, go to the %1$sMultilingual Content Setup%2$s
pl: Aby skonfigurować taksonomie lub atrybuty produktu jako przetłumaczalne lub nieprzetłumaczalne, przejdź do %1$sUstawień zawartości wielojęzycznej%2$s

en: To quickly translate this and other WooCommerce store pages, please run the %1$ssetup wizard%2$s.
pl: Aby szybko przetłumaczyć tę i inne strony sklepu WooCommerce, uruchom %1$skreatora ustawień%2$s.

en: To run a fully translated site, you should translate all taxonomy terms. Some store elements, such as variations, depend on taxonomy translation.
pl: Aby posiadać w pełni przetłumaczoną witrynę, musisz przetłumaczyć wszystkie pojęcia taksonomii. Niektóre elementy sklepu, jak np. warianty, opierają się na tłumaczeniach taksonomii.

en: To run a multilingual e-commerce site, you need to have the WooCommerce shop pages translated to all the site's languages. Once all the pages are installed you can add the translations for them from this menu.
pl: Aby uruchomić wielojęzyczną witrynę e-handlu, Twoje strony sklepu WooCommerce muszą zostać przetłumaczone na wszystkie języki witryny. Kiedy wszystkie strony zostaną zainstalowane, możesz dodać do nich tłumaczenia z tego menu.

en: To translate %1$s please use the %2$s translation%3$s page, inside the %4$sWooCommerce Multilingual admin%5$s.
pl: Aby przetłumaczyć %1$s, skorzystaj ze strony %2$s tłumaczenia%3$s w obszarze %4$sadministratora WooCommerce Multilingual%5$s.

en: To translate Extra Options strings please save %1$s and go to the <b><a href="%2$s">String Translation interface</a></b>
pl: Aby przetłumaczyć frazy Opcji Dodatkowych, zapisz %1$s i przejdź do <b><a href="%2$s">interfejsu Tłumaczenie Fraz</a></b>

en: To translate the attribute slug, please set the option "Enable archives?" for the attribute %s in WooCommerce
pl: Aby przetłumaczyć slug atrybutu, ustaw opcję "Włączyć archiwa?" dla atrybutu %s w WooCommerce

en: To&hellip;
pl: Do&hellip;

en: Tour Data
pl: Dane wycieczki

en: Translatable?
pl: Przetłumaczalne?

en: Translate %s
pl: Przetłumacz %s

en: Translate Everything mode
pl: Tryb Tłumacz Wszystko

en: Translate Products
pl: Tłumacz produkty

en: Translate Store Pages
pl: Przetłumacz strony sklepu

en: Translate URLs
pl: Przetłumacz adresy URL

en: Translate WooCommerce products
pl: Przetłumacz produkty WooCommerce

en: Translate all products automatically as I create and edit them.
pl: Przetłumacz wszystkie produkty automatycznie w miarę ich tworzenia i edycji przeze mnie.

en: Translate endpoints
pl: Przetłumacz punkty końcowe

en: Translate shipping classes
pl: Przetłumacz klasy wysyłki

en: Translate the 'store' pages
pl: Przetłumacz strony 'sklepu'

en: Translating %1$s? Use the %2$s table for easier translation.
pl: Tłumaczysz %1$s? Wykorzystaj tabelę %2$s, aby ułatwić sobie tłumaczenie.

en: Translating the 'store' pages
pl: Tłumaczenie stron 'sklepu'

en: Translation Options
pl: Opcje tłumaczenia

en: Translation complete
pl: Tłumaczenie zakończone

en: Translation in progress
pl: Tłumaczenie w toku

en: Translation to
pl: Tłumaczenie na

en: Troubleshooting
pl: Rozwiązywanie problemów

en: Type
pl: Rodzaj

en: Up
pl: Do góry

en: Update %1$s for all translated %2$s
pl: Zaktualizuj %1$s dla wszystkich przetłumaczonych %2$s

en: Update Translation
pl: Aktualizuj tłumaczenie

en: Update WPML
pl: Aktualizuj WPML

en: Update frequency
pl: Częstotliwość aktualizacji

en: Update manually now
pl: Aktualizuj ręcznie teraz

en: Update products count:
pl: Aktualizuj liczbę produktów:

en: Update translation
pl: Aktualizuj tłumaczenie

en: Updating the exchange rates on an hourly basis generates around 744 API calls a month. Please check that your exchange rates source can accommodate this higher usage.
pl: Aktualizacja kursów wymiany co godzinę generuje około 744 wywołań API na miesiąc. Sprawdź, czy Twoje źródło kursów wymiany może obsłużyć takie zwiększone wykorzystanie.

en: Upgrade WPML
pl: Aktualizuj WPML

en: Uploads
pl: Przesłane na serwer

en: Use custom settings for translations download files
pl: Zastosuj niestandardowe ustawienia dla plików pobierania tłumaczeń

en: Use the same files for translations
pl: Użyj tych samych plików dla tłumaczeń

en: Using "translation_of" requires providing a "lang" parameter too
pl: Korzystanie z "translation_of" wymaga także podania parametru "lang"

en: Value(s)
pl: Wartoś(ć/ci)

en: Variations data
pl: Dane wariantów

en: View
pl: Widok

en: View "%s"
pl: Wyświetl "%s"

en: View Order
pl: Przejrzyj zamówienie

en: Visit website
pl: Odwiedź stronę internetową

en: WARNING! Minor limitations include 1000 requests/month limit and EUR being the only available base currency for customers using a free account. If you need more than 1000 requests per month or want to use all 170 available base currencies, you’ll need to choose one of the paid plans starting at only $10 per month.
pl: UWAGA! Mniejsze ograniczenia obejmują 1000 żądań/miesiąc i EUR jako jedyną dostępną walutą podstawową dla klientów korzystających z darmowego konta. Jeżeli potrzebujesz więcej niż 1000 żądań w miesiącu lub chcesz korzystać ze wszystkich 170 dostępnych walut podstawowych, musisz wybrać jeden z planów płatnych, począwszy od zaledwie 10 USD na miesiąc.

en: WPML Translation Editor
pl: Edytor Tłumaczeń WPML

en: WPML support
pl: Wsparcie WPML

en: We detected a problem in your WPML configuration: the %1$sproduct_type%2$s taxonomy is set as translatable and this would cause problems with translated products. You can fix this in the %3$sMultilingual Content Setup page%4$s.
pl: Wykryliśmy problem w Twojej konfiguracji WPML: taksonomia %1$sproduct_type%2$s jest ustawiona jako przetłumaczalna, a to powodowałoby problemy z przetłumaczonymi produktami. Możesz to naprawić na %3$sstronie Ustawienia zawartości wielojęzycznej%4$s.

en: We detected that the %1$sproduct_type%2$s field was set incorrectly for some product translations. This happened because the product_type taxonomy was translated. You can fix this in the WooCommerce Multilingual %3$stroubleshooting page%4$s.
pl: Wykryliśmy, że pole %1$sproduct_type%2$s zostało ustawione niepoprawnie dla niektórych tłumaczeń produktów. Stało się tak, ponieważ taksonomia product_type została przetłumaczona. Możesz to naprawić na %3$sstronie rozwiązywania problemów%4$s WooCommerce Multilingual.

en: We for sure are super thrilled about your success! Will you help WCML improve and grow?
pl: My na pewno jesteśmy podekscytowani Twoim sukcesem! Czy pomożesz w ulepszaniu i rozwoju WCML?

en: We need to help you with a few steps to turn your WooCommerce store multilingual. These steps include:
pl: Musimy pomóc Ci w kilku krokach, aby Twój sklep WooCommerce był wielojęzyczny. Kroki te obejmują:

en: We noticed that you're using WooCommerce Gateways Country Limiter plugin which is now integrated into WooCommerce Multilingual. Please remove it!
pl: Zauważyliśmy, że korzystasz z wtyczki WooCommerce Gateways Country Limiter, która jest teraz zintegrowana z WooCommerce Multilingual. Prosimy o jej usunięcie!

en: We'll help you:
pl: Pomożemi Ci:

en: Weekly on
pl: Raz w tygodniu w

en: Weekly on %s
pl: Co tydzień w %s

en: When this option is on, when you switch to a secondary currency on the front end, only the products with custom prices in that currency are being displayed. Products with prices determined based on the exchange rate are hidden.
pl: Kiedy ta opcja jest włączona, po przełączeniu na walutę dodatkową po stronie klienta wyświetlane są tylko produkty z cenami niestandardowymi w tej walucie. Produkty z cenami wyznaczonymi na podstawie kursu wymiany są ukrywane.

en: White
pl: Biały

en: Widget Currency Switcher
pl: Przełącznik waluty w widżecie

en: Widget area
pl: Obszar widżetu

en: Widget title
pl: Tytuł widżetu

en: WooCommerce Multilingual depends on several plugins to work. If any required plugin is missing, you should install and activate it.
pl: Działanie WooCommerce Multilingual zależy od kilku wtyczek. Jeżeli brakuje którejkolwiek z wymaganych wtyczek, należy ją zainstalować i uruchomić.

en: WooCommerce Multilingual detected an active cache plugin on your site.
pl: Wtyczka WooCommerce Multilingual wykryła aktywną wtyczkę pamięci podręcznej w Twojej witrynie.

en: WooCommerce Multilingual is enabled but not effective. It is not compatible with  <a href="%1$s">WPML String Translation</a> versions prior %2$s.
pl: Wtyczka WooCommerce Multilingual jest włączona, ale nie działa. Nie jest ona zgodna z wersjami <a href="%1$s">WPML String Translation</a> wcześniejszymi niż %2$s.

en: WooCommerce Multilingual is enabled but not effective. It is not compatible with  <a href="%1$s">WPML Translation Management</a> versions prior %2$s.
pl: Wtyczka WooCommerce Multilingual jest włączona, ale nie działa. Nie jest ona zgodna z wersjami <a href="%1$s">WPML Translation Management</a> wcześniejszymi niż %2$s.

en: WooCommerce Multilingual is enabled but not effective. It is not compatible with  <a href="%1$s">WPML</a> versions prior %2$s.
pl: Wtyczka WooCommerce Multilingual jest włączona, ale nie działa. Nie jest ona zgodna z wersjami <a href="%1$s">WPML</a> wcześniejszymi niż %2$s.

en: WooCommerce Multilingual is enabled but not effective. It is not compatible with  <a href="%1$s">Woocommerce</a> versions prior %2$s.
pl: Wtyczka WooCommerce Multilingual jest włączona, ale nie działa. Nie jest ona zgodna z wersjami <a href="%1$s">Woocommerce</a> wcześniejszymi niż %2$s.

en: WooCommerce Multilingual is enabled but not effective. It is not compatible with  <a href="%s">WPML</a> versions prior 4.0
pl: Wtyczka WooCommerce Multilingual jest włączona, ale nie aktywna. Nie jest zgodna z wersjami <a href="%s">WPML</a> starszymi niż 4.0

en: WooCommerce Multilingual is enabled but not effective. It requires %s in order to work.
pl: WooCommerce Multilingual włączono, ale nie będzie działać. Do działania wymaga się %s.

en: WooCommerce Multilingual is enabled but not effective. Please finish the installation of WPML first.
pl: Wtyczka WooCommerce Multilingual została włączona, ale nie działa. Dokończ najpierw instalację WPML.

en: WooCommerce Multilingual products editor
pl: Edytor produktów WooCommerce Multilingual

en: WooCommerce Multilingual products translator
pl: Tłumacz produktów WooCommerce Multilingual

en: WooCommerce Multilingual will also use cookies to identify the language and currency of each customer’s order as well as the currency of the reports created by WooCommerce. WooCommerce Multilingual extends these reports by adding the currency’s information.
pl: WooCommerce Multilingual będzie także wykorzystywać pliki cookie do identyfikacji języka i waluty zamówienia każdego z klientów, a także waluty raportów tworzonych przez WooCommerce. WooCommerce Multilingual uzupełnia te raporty dodając informacje o walucie.

en: WooCommerce Multilingual will use cookies to understand the basket info when using languages in domains and to transfer data between the domains.
pl: WooCommerce Multilingual będzie korzystać z plików cookie w celu zrozumienia informacji o koszyku podczas korzystania z języków w domenach i aby przekazywać dane pomiędzy domenami.

en: WooCommerce Multilingual › Setup Wizard
pl: WooCommerce Multilingual › Kreator instalacji

en: WooCommerce Store Pages
pl: Strony Sklepu WooCommerce

en: WooCommerce product translation page
pl: Strona tłumaczeń produktów WooCommerce

en: WooCommerce settings page.
pl: strona ustawień WooCommerce.

en: WooCommerce store pages are translated to all the site's languages.
pl: Strony sklepu WooCommerce są tłumaczone na wszystkie języki witryny.

en: WooCommerce store pages do not exist for these languages:
pl: Strony sklepu WooCommerce dla tych języków nie istnieją:

en: WooCommerce uses integration with MaxMind Geolocation in order to determine the correct location for the customer. You need to generate a free MaxMind Geolocation licence key.
pl: WooCommerce wykorzystuje integrację z MaxMind Geolocation w celu określenia prawidłowej lokalizacji klienta. Konieczne będzie wygenerowanie darmowego klucza licencji MaxMind Geolocation.

en: Woocommerce Multilingual by default will multiply all your costs and values defined above by currency exchange rates. If you don't want this and you prefer static values instead, you can define them here.
pl: Woocommerce Multilingual domyślnie pomnoży wszystkie Twoje koszty i wartości zdefiniowane powyżej przez kursy wymiany walut. Jeżeli tego nie chcesz i wolisz zamiast tego wartości statyczne, możesz je zdefiniować tutaj.

en: Yes, go to the troubleshooting page
pl: Tak, przejdź do strony rozwiązywania problemów

en: You are using WooCommerce Multilingual %1$s. This version includes an important UI redesign for the configuration screens and it requires <a href="%2$s">WPML %3$s</a> or higher. Everything still works on the front end now but, in order to configure options for WooCommerce Multilingual, you need to upgrade WPML.
pl: Korzystasz z WooCommerce Multilingual %1$s. Ta wersja zawiera istotne zmiany w układzie IU ekranów konfiguracyjnych i wymaga <a href="%2$s">WPML %3$s</a> lub nowszej. Wszystko nadal działa po stronie klienta, ale, aby skonfigurować opcje dla WooCommerce Multilingual, musisz zaktualizować WPML.

en: You are using the same value as for the regular category base. This is known to create conflicts resulting in urls not working properly.
pl: Używasz tej samej wartości, co standardowa baza kategorii. Stwierdzono, że powoduje to konflikty powodujące nieprawidłowe działanie odnośników.

en: You can choose to clear the cart contents when you change language or currency in case you have problems in cart or checkout page
pl: Możesz wybrać usunięcie zawartości koszyka po zmianie języka lub waluty, w razie problemów z koszykiem lub na stronie rozliczenia

en: You can enter or edit your default values on the %1$sPermalinks settings%2$s page or, for the endpoints, on the WooCommerce %3$sAccount settings%4$s page.
pl: Możesz wpisać lub edytować swoje wartości domyślne na stronie %1$sUstawień permalinków%2$s lub, dla punktów końcowych, na stronie WooCommerce %3$sUstawienia konta%4$s.

en: You can make these updates now, or later from the %1$sWooCommerce &raquo; WooCommerce Multilingual%2$s menu.
pl: Możesz wprowadzić te aktualizacje teraz lub później z menu %1$sWooCommerce &raquo; WooCommerce Multilingual%2$s.

en: You can read how to generate one in
pl: Instrukcję, jak wygenerować klucz znajdziesz w

en: You can translate strings related to global add-ons on the %1$sWPML String Translation page%2$s. Use the search on the top of that page to find the strings.
pl: Możesz przetłumaczyć frazy dotyczące dodatków globalnych na %1$sstronie WPML String Translation%2$s. Wykorzystaj wyszukiwanie u góry tej strony, aby znaleźć frazy.

en: You can translate strings related to subscription products on the %1$sWPML String Translation page%2$s. Use the search on the top of that page to find the strings.
pl: Możesz przetłumaczyć frazy dotyczące produktów abonamentowych na %1$sstronie WPML String Translation%2$s. Użyj wyszukiwania u góry tej strony, aby znaleźć frazy.

en: You can translate the Group Name, Group Description and every Option Label of your product add-on on the %1$sWooCommerce product translation page%2$s
pl: Możesz przetłumaczyć Nazwę Grupy, Opis Grupy i każdą Etykietę Opcji dodatku do swojego produktu na %1$sstronie tłumaczenia produktu WooCommerce%2$s

en: You can translate the Person Type Name and Description on the  %1$sWooCommerce product translation page%2$s
pl: Możesz przetłumaczyć Nazwę rodzaju osoby i Opis na %1$sstronie tłumaczenia produktu WooCommerce%2$s

en: You can translate the labels of your table rates on the %1$sWPML String Translation page%2$s. Use the search on the top of that page to find the labels strings.
pl: Możesz przetłumaczyć etykiety swojej tabeli stawek na %1$sstronie WPML String Translation%2$s. Użyj wyszukiwania u góry tej strony, aby znaleźć frazy etykiet.

en: You can translate the titles of your custom Resources on the %1$sWooCommerce product translation page%2$s
pl: Możesz przetłumaczyć tytuły swoich Zasobów niestandardowych na %1$sstronie tłumaczenia produktu WooCommerce%2$s

en: You can translate this method title on the %1$sWPML String Translation page%2$s. Use the search on the top of that page to find the method title string.
pl: Możesz ten tytuł sposobu na %1$sstronie WPML String Translation %2$s. Użyj wyszukiwania u góry tej strony, aby znaleźć frazę tytułu sposobu.

en: You can translate your custom product tabs on the %1$sWooCommerce product translation page%2$s
pl: Możesz przetłumaczyć zakładki swojego produktu niestandardowego na %1$sstronie tłumaczenia produktu WooCommerce%2$s

en: You can translate your custom product tabs on the %s
pl: Niestandardowe zakładki produktów możesz przetłumaczyć tutaj: %s

en: You have entered an incorrect API Access Key
pl: Wpisałeś/aś nieprawidłowy klucz dostępu API

en: You have to save all settings before updating exchange rates
pl: Musisz zapisać wszystkie ustawienia przed aktualizacją kursów wymiany

en: You have untranslated terms!
pl: Masz nieprzetłumaczone pojęcia!

en: You haven't added any secondary currencies
pl: Nie dodano żadnych walut pomocniczych

en: You haven't added any secondary currencies.
pl: Nie dodano żadnych walut dodatkowych.

en: You should check WPML configuration files added by other plugins or manual settings on the %s section.
pl: Musisz sprawdzić pliki konfiguracyjne WPML dodane przez inne wtyczki albo ustawienia ręczne w sekcji %s.

en: You've successfully installed %1$sWooCommerce Multilingual%2$s. Would you like to see a quick overview?
pl: Instalacja %1$sWooCommerce Multilingual%2$s przebiegła pomyślnie. Czy chcesz obejrzeć szybki przegląd?

en: You've switched the language and there are items in the cart. If you keep the %s language, the cart will be emptied and you will have to add the items again to the cart.
pl: Przełączyłeś/aś język, a w koszyku znajdują się przedmioty. Jeżeli zachowasz język %s, koszyk zostanie opróżniony i konieczne będzie ponowne dodanie przedmiotów do koszyka.

en: Your cart is not empty! After you switched the currency, all items from the cart will be removed and you have to add them again.
pl: Twój koszyk nie jest pusty! Po zmianie waluty wszystkie pozycje zostaną usunięte z koszyka i trzeba będzie dodać je ponownie.

en: Your multilingual shop is almost ready. Next, you should go to the different tabs in %1$sWooCommerce &raquo; WooCommerce Multilingual%2$s admin and do the final setup.
pl: Twój wielojęzyczny sklep jest prawie gotowy. Teraz musisz przejść do różnych zakładek w administracji %1$sWooCommerce &raquo; WooCommerce Multilingual%2$s i wykonać ustawienia końcowe.

en: Your product permalink base is not translated to:
pl: Baza odnośników stałych do Twoich produktów nie jest przetłumaczona na:

en: Your settings have been saved.
pl: Twoje ustawienia zostały zapisane.

en: Your shipping class %s has been created in %s language. Please switch your language if you want to provide shipping costs in different currencies for this class.
pl: Klasę wysyłki %s utworzono w języku %s. Przełącz język, jeżeli chcesz podać koszty wysyłki w różnych walutach dla tej klasy.

en: Your site uses %1$s to automatically calculate prices in the secondary currency. There is an %2$s effective June 1st, 2018.
pl: Twoja witryna korzysta z %1$s do automatycznego wyliczania cen w walucie pomocniczej. Od 1 lipca 2018 obowiązuje %2$s.

en: and
pl: i

en: configure WooCommerce Multilingual
pl: skonfigurować WooCommerce Multilingual

en: default
pl: domyślne

en: important change about this service
pl: ważna zmiana dotycząca tej usługi

en: left
pl: pozostało

en: multi-currency settings page
pl: strony ustawień wielu walut

en: never
pl: nigdy

en: none
pl: brak

en: of
pl: z

en: permalinks settings
pl: ustawienia odnośników stałych

en: products with variations
pl: produkty z wariantami

en: translated
pl: przetłumaczone

en: translations
pl: tłumaczenia

en: wpml-config.xml file missing from WooCommerce Multilingual folder.
pl: Brak pliku wpml-config.xml w folderze Multilingual WooCommerce.
